Divadelní obor

Divadelní obor gymnázia nabízí studentům komplexní seznámení s praktickou divadelní tvorbou, ale také s historií a teorií divadla.
Studenti mají možnost vyzkoušet a osvojit si herecké techniky spjaté s nejrozmanitějšími formami divadla. Inspirací je např. divadlo jarmareční, komedie dell´arte, barokní i alžbětinské divadlo, ale také cirkus, pantomima, filmová groteska a v neposlední řadě moderní divadlo včetně tzv. divadla postdramatického.
Výuka divadelního oboru si neklade za cíl vychovat herce, režiséry či autory, nýbrž usiluje o komplexní zaměření a pochopení divadla v jeho celistvosti. Nejpodstatnější součástí výuky je tak práce na inscenaci. Na počátku je často jen téma, myšlenka, nepravidelný text, adaptace či dramatizace – na to navazuje společná práce na návrhu scény, výroba dekorací a kostýmů, společné zkoušky, práce s divadelním osvětlením atd. Vrcholem této syntetické práce jsou pak veřejnosti nabízená představení.
Součástí herecké výuky je průprava i v dalších disciplínách, proto je kladen velký důraz na získávání dovedností ve zpěvu, hlasové výchově a tanci.
Důraz je rovněž kladen na divadelní teorii, která žákům divadelního oboru umožňuje lépe zvládnout, pochopit a na jevišti aplikovat jednotlivé divadelní techniky. Nedílnou součástí studia divadelního oboru jsou také pravidelné návštěvy brněnských divadel a analýza zhlédnutých inscenací.
